Шахисти​

ALEKSANDAR PREDKE

Роден е на 18 април во 1996 година во Русија. Велемајстор станува на 14 годишна возраст во 2011 година.

 

Позначајни резултати:

 • На европското младинско првенство во 2006 го освојува бронзениот медал во категоријата момчиња до 10 години
 • На европското младинско првенство во 2008го освојува сребрениот медал во категоријата момчиња до 12 години
 • Во 2009 е победник на Young Stars of the World - Vanya Somov Memorial во Кириши
 • На World Youth Under-16 Chess Olympiad со руската екипа го освојува златниот медал, воедно освојува и индивидуален сребрен медал на втора табла
 • Во 2009 година станува шампион на Русија во категорија под 16 години во рапид и блиц шах
 • Во 2012 година го дели првото место на сениорскиот шампионат на Русија заедно со Дмитри Андреикин и Витиугов Никита
 • Во 2013 година на Светскиот Куп стигна до третото коло, победувајќи ги Сергеј Федорчук и поранешниот Светски првак Руслан Пономариов
 • Во 2015 година го освојува второто место на Аерофлот Опен
 • Во 2017 година на шампионатот на Русија го освојува бронзениот медал
 • Во 2018 година е секундант на Светскиот првак Магнус Карлсен во мечот за Светски првак против ВМ Фабиано Каруана
 • Во 2021 година повторно е секундант на Светскиот првак Магнус Карлсен во мечот за Светски првак против ВМ Сергеј Карјакин